Noś odblaski, bądź bezpieczny

[browser-shot url=”https://media.proama.pl/pr/288533/proama-partnerem-akcji-bezpieczny-bo-widoczny”]

Akcja „Bezpieczny, bo widoczny” jako cel stawia sobie promowanie noszenia odblasków, które w znacznym stopniu przyczyniają się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa. Proama jak jeden z głównych partnerów akcji, zwraca uwagę, że odblaski to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także szansa na bezszkodową jazdę. Innymi słowy noszenie odblasków może uchronić nas przed wypadkami drogowymi.

75% kierowców zapytanych o noszenie odblasków, stwierdziło, że piesi powinny nosić je po zmroku również w terenie niezabudowanym. Z kolei aż 95% z nich musiało gwałtowanie zahamować w celu ominięcia pieszego nieposiadającego elementu odblaskowego. Posiadając odblask, pieszy może zostać zauważony przez kierowcę już z odległości stu metrów. W związku z powyższym od 31 sierpnia 2014 roku noszenie odblasków jest przepisowo wymagane również w terenie zabudowanym.

Piesi poruszający się po chodniku, specjalnie przeznaczonych dla nich drogach, strefie zamieszkania w świetle prawa nie muszą posiadać odblasków. Proama zaleca jednak noszenie ich również w tych miejscach, gdyż w pewnych sytuacjach np. gdy pieszy jest ubrany na czarno, bardzo trudno go dostrzec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *