Co to jest karencja w ubezpieczeniu zdrowotnym?

Przy ubezpieczeniu zdrowotnym często wspomina się o karencji. Ale co to takiego?

Karencja jest to okres czasu, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe nie gwarantuje nam całkowitej ochrony, chyba, że jest to nieszczęśliwy wypadek.

Ile trwa karencja?

Karencja przeważnie trwa od 3 do 4 miesięcy po zawarciu umowy z firmą ubezpieczeniową.

Jeśli zadają sobie Państwo pytanie po co jest karencja? Odpowiedź jest prosta: towarzystwo chce się w ten sposób zabezpieczyć. Często jest tak, że wcześniej wiemy o czekającym nas leczeniu. Moglibyśmy wtedy specjalnie wykupić sobie polisę by dostać pieniądze za kosztowne świadczenia zdrowotne. A tak przez cały ten okres 3-4 miesięcy firma zapewnia sobie dochód.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w formularzach, które musimy wypełnić przed podpisaniem umowy, wymagają byśmy wpisali czy cierpimy na przewlekłe choroby i od tego może zależeć czy taka polisa zostanie nam przyznana.

Karencja może być nakładana różnie na poszczególne świadczenie. Na przykład w przypadku choroby będzie wynosiła 60 dni, a porodu 10 miesięcy. Dlatego, gdy planujemy założenie rodziny warto wybrać takie ubezpieczenie, które nie ma karencji na świadczenia związane z porodem ( Compensa Zdrowie).